Aranacak Kelime

post

OSBÜK 3. Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesinde OSB Koleji

OSBÜK 3. Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesinde OSB Koleji

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu tarafından düzenlenen “OSBÜK 3. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi” programına Osb koleji olarak OSB Eğitim kompleksi Kurucu Temsilcisi Mahmud TEKİN ve Okul Müdürmüz Abdullah İBİLİ katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “Her gencimizin bileğine en az bir tane altın bilezik takmamız gerekiyor. Bu da ancak mesleki eğitimle, meslek okullarıyla ve teknik kolejlerle mümkün olabilir. Bizim bu noktada en temel çabamız, zekayı ürüne dönüştürmek olmalıdır” “Biz ‘Ali topu tut, Ayşe ip atla’ fişleriyle büyüdük. Tamam, Ali topu tutsun ama Ali aynı zamanda robot yapsın. Tamam, Ayşe ip atlasın ama aynı zamanda yazılım da üretsin. Ekonomik kalkınmanın sırrının becerilerde saklı olduğunu, bütün gayretlerinin becerikli ve donanımlı insan sermayesini, ekonominin, sanayinin ve teknolojinin hizmetine sunmak olduğunu ifade etti, Bu nedenle, sanayinin gelişmesinde mesleki ve teknik eğitimin sistemdeki etkinliğinin artması, bir zaruret olarak ele alınmalıdır. ​Bu açıdan bakıldığında mesleki ve teknik eğitim, bizler için vazgeçilmez bir misyonu yerine getirmektedir. ” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise; ” Meslek lisesi mezunlarına teknisyen unvanını veriyoruz. Mesleki eğitimde olan öğretmenlerimizin kendi alanlarındaki yabancı dillerini geliştirmelerini istiyoruz. Bu amaçla İngiltere´ye bu yıl 64, gelecek yıl da 100 meslek öğretmenini dil için gönderiyoruz. 81 ilimize gerek sektör temsilcileriyle gerekse üniversitelerimizle protokoller yapıyoruz ki kendi mesleki öğretmenlerimizi eğitelim diye. Bu yıl 10 bin öğretmenimizin eğitimini planladık. 6 binini bu ana kadar gerçekleştirdik, geri kalanını da yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldık. 76 bin olan çıraklığa giden öğrenci sayımız 117 bine çıktı.” şeklinde konuştu.